W jakich ratach spłacać kredyt?
Kredyty bankowe spłacane są w miesięcznych ratach. Ich wysokość zostanie ustalona przez bank indywidualnie dla każdego kredytobiorcy. Ale każdy kredytobiorca może sam zdecydować jakie raty wybierze: stałe czy malejące. Przyjrzyjmy się bliżej obu tym rodzajom rat.
Czym różnią raty stałe od malejących?
Klienci, którzy wybiorą raty stałe przez cały okres kredytowania co miesiąc płacą ratę w tej samej wysokości. Gdy wybiorą raty malejące, raty będą ulegać zmniejszeniu w kolejnych miesiącach. Kredytobiorca, który wybierze raty malejące, każdego miesiąca będzie spłacał taką samą część pożyczonych od banku pieniędzy (kapitał), z każdą kolejną ratą zmniejszać się będzie kwota odsetek.
Jakie raty wybrać?
Raty malejące są opcją dla kredytobiorcy bardziej korzystną – kredyt jest dla niego po prostu tańszy. Trzeba jednak pamiętać, że w pierwszym okresie spłacania kredytu w ratach malejących raty będą sporo niższe niż w przypadku wybrania rat stałych. Na raty malejące powinny się więc decydować przede wszystkim osoby, które w chwili zaciągania kredytu mają bardzo dobrą sytuację finansową. Raty malejące okazują się korzystne także dla tych kredytobiorców, którzy są zdecydowani na wcześniejszą spłatę kredytu.
Rodzaj rat a zdolność kredytowa
Warto pamiętać, że raty malejące wpływają na zdolność kredytową. W chwili, gdy kredytobiorca rozpoczyna spłatę kredytu następuje zmniejszenie się jego zdolności kredytowej. Na ocenę przez bank zdolności kredytowej nie mają wpływu raty stałe. Osoby, które nie mają pewności czy ich zdolność kredytowa zostanie przez bank oceniona wysoko, powinny więc wybrać raty stałe.
Pożyczone od banku pieniądze w postaci kredytu oddajemy w miesięcznych ratach. Każdy kredytobiorca ma do wyboru raty równe i malejące. Najczęściej kredytobiorcy wybierają raty stałe. W ich przypadku nie jest bowiem wymagane posiadanie wysokiej zdolności kredytowej. Na raty malejące mogą sobie pozwolić osoby w dobrej sytuacji finansowej, których zdolność kredytową bank ocenia jako bardzo dobrą.