Ubezpieczenie – oczko w głowie kierowcy
Poruszanie się samochodem nie wiąże się jedynie z ponoszeniem kosztów eksploatacji takich jak opłaty za paliwo, naprawy czy korzystanie z autostrad. Ważnym aspektem korzystania z auta jest również zadbanie o sprawy formalne, czyli uzyskanie dokumentów pozwalających nam na poruszanie się w ruchu ulicznym. Jednym z takich zaświadczeń jest ubezpieczenie.
Ubezpieczenia samochodowe dzielimy na dwa podstawowe typy. Pierwszy z nich – OC (Open Assistance) – jest obowiązkowy dla każdego kierowcę. Gwarantuje ono wypłacalność automobilisty w przypadku spowodowania przez niego kolizji lub wypadku. Innymi słowy, pokrywa wyrządzone przez nas szkody, dzięki czemu osoba przez nas poszkodowana ma pewność, iż otrzyma kompensację finansową. Trzeba również pamiętać o tym, że zaświadczenie potwierdzające posiadanie wykupionej polisy OC trzeba okazać wraz z innymi dokumentami w czasie kontroli drogowej, ażeby pojazd mógł być ponownie dopuszczony do ruchu.
Na czym polega ubezpieczenie AC?
Drugi typ świadczenie może zostać wykupiony opcjonalnie. Autocasco – bo o nim mowa – to ubezpieczenie pojazdu od tzw. wydarzeń losowych. Oznacza to, iż w wypadku zniszczenia naszego pojazdu w wyniku wypadku, pożaru, czy kradzieży auta, zostanie nam wypłacona rekompensata finansowa. Zakres świadczenia może ulegać zmianie na mocy podpisanej umowy z firmą ubezpieczeniową. W zależności od rodzajów i ilości wymienionych w niej zdarzeń, wysokość składek może ulec zmianie.
Zadbaj o formalności
Jeśli ubezpieczonym pojazdem kieruje na co dzień więcej niż jedna osoba, należy pamiętać o tym, iż jeśli dojdzie do uszkodzenia auta, gdy prowadzi je kierowca nie wymieniony w polisie, wypłata świadczenia może zostać wstrzymana. Warto zatem mieć na uwadze, by przy spisywaniu umowy z ubezpieczycielem zamieścić w niej dane wszystkich osób, które na co dzień będą poruszać się danym pojazdem.
Ubezpieczenie jest, razem z prawem jazdy i dowodem rejestracyjnym, najważniejszym dokumentem, który umożliwia nam bezproblemowe poruszanie się po drogach. Należy zatem pilnować, by zawsze było opłacone i aktualne, gdyż zminimalizuje poniesione przez nas straty w wyniku zdarzenia drogowego.