Ubezpieczenie AC pewnym przepisem na spokój kierowcy
Ubezpieczenie samochodu jest bardzo ważną kwestią dla każdego kierowcy. Po pierwsze, jeden z jego rodzajów – tzw. OC – musi być posiadane przez każdego użytkownika polskich dróg. Jednak chroni ono przede wszystkim osoby, które ucierpią w spowodowanym przez nas wypadku i gwarantuje im wypłatę ewentualnej kompensacji finansowej. Większość kierowców nie dba o zabezpieczenie pieniężne auta na własne potrzeby. A szkoda, gdyż opisywany rodzaj ubezpieczenia – czyli tzw. AC – może uchronić właściciela pojazdu przed niespodziewanymi wydatkami.
AC (czyli autocasco) gwarantuje wypłacenie kompensacji finansowej w wyniku nieszczęśliwego zdarzenia, w którym ucierpiał nasz pojazd. Może to być np. podpalenie, udział w wypadku komunikacyjnym, zalanie w powodzi, przygniecenie przez drzewo czy kradzież pojazdu. Mamy wtedy gwarancję, iż ubezpieczyciel wypłaci nam pieniądze, jeśli dane zdarzenie losowe zostało ujęte w umowie.
Na jakie aspekty zwraca uwagę ubezpieczyciel?
Ceny ubezpieczenia AC są zależne od wielu czynników. Brany pod uwagę jest wiek kierowcy, wiek pojazdu, ilość osób na co dzień poruszających się pojazdem jako kierowca, charakter pracy auta oraz jego wartość rynkowa. Na podstawie tych danych oblicza się ryzyko wystąpienia szkód, a także koszta potencjalnej naprawy.
Lepszy duży ubezpieczyciel niż mały
Przy wyborze polisy autocasco warto się kierować przede wszystkim opinią ubezpieczalni, z którą zamierzamy podjąć współpracę. Najlepiej podpisać umowę z dużą i znaną firmą, która jest znana z dbałości o klientów. Mało znane przedsiębiorstwa często, w imię uzyskania jak największych przychodów, robią wszystko by wypłacić jak najmniej pieniędzy, co stawia właściciela pojazdu w bardzo niekomfortowej sytuacji. Dlatego zawarcie umowy ubezpieczeniowej zawsze powinno poprzedzać szczegółowe rozeznanie w sytuacji na rynku.
Ubezpieczenie AC jest gwarantem bezproblemowego utrzymania samochodu, nawet w najbardziej niedogodnych okolicznościach. Mimo iż jego cena jest zazwyczaj wyższa, niż ma to miejsce w przypadku OC, to inwestycja przynosi wymierne korzyści, chroniąc kierowcę od jednorazowego, potężnego wydatku, z jakim może się wiązać naprawa samochodu.