Porady

Ubezpieczenia komunikacyjne

Ubezpieczenia komunikacyjne

Ubezpieczenia komunikacyjne to najczęściej wybierane ubezpieczenia majątkowe. Do innych ubezpieczeń majątkowych należą ubezpieczenia domów i mieszkań, firm, ubezpieczenia podróżnicze.

Ubezpieczenia komunikacyjne są jednak najczęściej kupowanymi polisami. Dzieje się tak oczywiście dlatego, że samo ubezpieczenie OC, jedno z ubezpieczeń komunikacyjnych jest obowiązkowe i jego działanie reguluje ustawa.

Obowiązkowe ubezpieczenie musimy wykupić zawsze, kiedy posiadamy pojazd

Warto o tym pamiętać bowiem niektórzy sądzą błędnie, iż dotyczy ono pojazdu poruszającego się po drogach, a ewentualne problemy możemy mieć, kiedy policja podczas kontroli nie otrzyma od nas odcinka ubezpieczenia OC. Otóż nie ma znaczenia czy auto stoi na posesji lub w garażu, jeśli jest zarejestrowane, musi być ubezpieczone w zakresie obowiązkowego ubezpieczenia posiadaczy pojazdów mechanicznych OC. To samo dotyczy także innych pojazdów takich jak na przykład motory itp. Warto też mieć świadomość, że aktualnie Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny monitoruje zawieranie tych ubezpieczeń, a nie dopełnienie tego obowiązku może skutkować bardzo wysokim mandatem. Warto szukając dobrego ubezpieczenia OC zwrócić uwagę na dwa dodatkowe aspekty. Do każdego OC ubezpieczyciela oferują podstawową wersję assistance, czyli organizację pomocy w drodze w wypadku kolizji czy awarii. Warto sprawdzić co dany ubezpieczyciel oferuje w podstawowym assistance i rozważyć, czy nie warto wykupić wersji rozszerzonej, zwykle ze zwiększoną znacznie odległością holowania oraz dodatkowymi usługami (np. dowozem paliwa, wymianą opon i żarówek itp). Warto też sprawdzić, czy assistance działa od miejsca naszego zamieszkania, ponieważ zwykle ubezpieczyciele włączają franszyzę kilometrową, np. Assistance zaczyna działać 20 km od miejsca zamieszkania.

Warto znieść za dodatkową opłatą ten limit

Kolejną rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę, jest proponowany przez niektórych ubezpieczycieli dodatek w formie bezpośredniej likwidacji szkody. Co to oznacza? Oznacza to, że nasze OC w wypadku kolizji, w której sprawcą jest kierujący inny pojazd zaczyna działać jak AC. Po prostu nasz ubezpieczyciel pokryje koszty naszej naprawy, a potem będzie już sam dochodził regresu od ubezpieczyciela sprawcy. Szczególnie w wypadku, kiedy sprawca ma ubezpieczenie w niewielkich, mało wiarygodnych firmach, nasza szkoda zostanie zlikwidowana szybko i sprawnie.

Więcej na https://www.mtu24.pl/ubezpieczenia-komunikacyjne/