Kredyt mieszkaniowy: o tym warto wiedzieć
Kredyty mieszkaniowe są w ostatnich kilkunastu latach zaciągane wyjątkowo często. Większość kredytobiorców to ludzi młodzi, którzy bez kredytu hipotecznego nie są w stanie samodzielnie sfinansować zakupu mieszkania. Kredyt hipoteczny jest długoletnim zobowiązaniem finansowym, do tego okres kredytowania jest bardzo długi. Zamieszczamy więc kilka informacji, które dla przyszłych kredytobiorców mogą okazać się bardzo przydatne.
Wkład własny
Osoby, które zainteresowane są kredytem hipotecznym na zakup mieszkania mogą już nie znaleźć banku, który udzieli im kredytu, gdy nie posiadają wkładu własnego. Większość banków udziela kredytów hipotecznych pod warunkiem, że przyszły kredytobiorca jest w stanie wnieść wkład własny wynoszący 10 procent. Są jednak i takie, które oczekują wkładu własnego w wysokości 20 procent. Warto w tym miejscu dodać, że wartości te dotyczą tylko kredytów hipotecznych udzielanych w złotówkach. W przypadku kredytu hipotecznego w walucie obcej większość banków wymaga wniesienia znacznie wyższego wkładu własnego. Pamiętajmy, że w przypadku kredytów w złotówkach, wysokość wkładu własnego wpłynie na wysokość pobieranej przez bank marży. W przypadku wysokiego wkładu własnego, bank obniża marżę.
Suma kredytu
Wysokość przyznanego przez bank kredytu hipotecznego zależy od wartości mieszkania, które kredytobiorca planuje kupić za pieniądze pożyczone przez bank. Na wysokość kredytu wpłynie także ocena zdolności kredytowej. Osoby, które składają wniosek o kredyt hipoteczny muszą udokumentować swoje dochody. Pod uwagę brane są także wydatki na utrzymanie rodziny, wysokość rachunków za prąd, gaz, telefon. Przyszli kredytobiorcy zostaną również sprawdzeni w Biurze Informacji Kredytowej. Warto pamiętać, że informacje, które wskazują, że kredytobiorca może nie być rzetelnym dłużnikiem, mogą utrudnić przyznanie kredytu hipotecznego.
Przed złożeniem wniosku o kredyt hipoteczny warto porównać oferty kilku banków nie tylko z uwagi na różny wkład własny, ale także z uwagi na wysokość pobieranej przez nich prowizji.