Czym jest właściwie inżynieria odwrotna?
Czym jest właściwie inżynieria odwrotna? Najprościej rzecz ujmując jest to nic innego jak proces badania danego produktu -czyli na przykład danego urządzenia bądź też programu komputerowego – celem ustalenia, na jakich dokładnie zasadach on funkcjonuje i działa oraz w w jaki konkretnie sposób został skonstruowany i jakie dokładnie koszta wiązały się z realizacją takiego projektu. Takie badania przeważnie prowadzi się w celu pozyskania adekwatnych informacji do tego, by móc próbować konstruować odpowiednik. Chodzi tu oczywiście – innymi słowy – o tak zwany zamiennik. Zwykle cechuje się on – już po wyprodukowaniu – tańszą ceną rynkową. Inżynieria odwrotna ma więc często na celu poznanie tajników urządzenia, a więc tym samym – w pewnym sensie – bardzo istotnej tajemnicy handlowej.
Porównanie i kompatybilność
Jeszcze innym z kolei przydatnym i praktycznym zastosowaniem inżynierii odwrotnej jest swoiste porównanie albo też zapewnienie współdziałania i kompatybilności z innymi, acz własnymi produktami (pochodzącymi po prostu od tego samego producenta).
Swoistą ciekawostką jest fakt, iż inżyniera odwrotna bywa też nazywana wymiennie technika odwracania. Bliskoznaczne (choć niekoniecznie do końca tożsame) są też też terminy takie jak: inżynieria wsteczna oraz tzw. programowanie zwrotne.
Prawa autorskie i patenty
Trzeba tutaj – przykładowo – nadmienić, iż inżynieria wsteczna jest relatywnie dosyć często wykorzystywana do tego, aby osiągnąć pewną funkcjonalność, a jednocześnie ominąć konsekwencje, które to wynikają z autorskich praw albo patentów. Niewątpliwie jest również stosowana przez rozmaite armie (wojsko) celem – niekiedy bardzo ważkiego z punktu widzenia interesu i bezpieczeństwa państwa – przechwycenia bądź też skopiowania technologii, które są opracowane przez inne kraje. Inżynieria wsteczna z reguły może liczyć na wsparcie szeroko rozumianego wywiadu wojskowego. Notabene zjawisko to niejednokrotnie już obserwowaliśmy w historii. Przykłady takie znajdziemy w dziejach II wojny światowej oraz – chociażby – zimnej wojny…
Dowiedz się więcej na: