Porady

Co robić, kiedy mamy podwyższony poziom cukru?

Co robić, kiedy mamy podwyższony poziom cukru?

Wynik badania poziomu cukru w przedziale od 100 do 125 mg% świadczy o stanie przedcukrzycowym. To sygnał, że jesteśmy zagrożeni cukrzycą typu 2. Co możemy zrobić, aby uniknąć choroby?

Zwracamy uwagę na indeks glikemiczny

IG (indeks glikemiczny) jest wskaźnikiem, który mówi o tym, jak szybko po zjedzeniu danego produktu wzrasta poziom glukozy. Dla osób zagrożonych (i już chorych na cukrzycę) wskazane są te produkty, które mają średni i niski indeks glikemiczny. Tych o wysokim IG należy unikać.

Zwiększamy aktywność

Przy zagrożeniu cukrzycą należy więcej się ruszać, ale wykonywane ćwiczenia nie powinny być zbyt intensywne. Warto spacerować przynajmniej 30 minut dziennie, zrezygnować z windy na rzecz chodzenia po schodach. Zwiększona aktywność ruchowa pomoże utrzymać wagę w normie, zapobiegnie także insulinooporności, która wywołuje cukrzycę.

Wybieramy oleje

Oleje zawierają nienasycone kwasy tłuszczowe, które obniżają poziom cholesterolu. Pozytywnie wpływają również na ciśnienie krwi. Pomagają więc z zapobieganiu cukrzycy.

Dbamy o szczupłą talię

Do rozwoju cukrzycy przyczynia się otyłość brzuszna. Warto więc regularnie mierzyć swój obwód w pasie. Należy pilnować, aby nie przekroczył on 80 centymetrów u kobiet i 92 centymetrów u mężczyzn.

Kontrolujemy poziom cukru

Badanie poziomu cukru należy wykonywać raz do roku. Szczególnie powinny o tym pamiętać osoby, które są grupie ryzyka. Są to osoby z nadciśnieniem, mające nadwagę, palące papierosy. Tylko regularne kontrolowanie poziomu cukru pozwala na wczesne wykrycie cukrzycy. Stężenie od 126 mg/dl świadczy o chorobie.

Ryzyko cukrzycy wzrasta po 45. roku życia. Na chorobę szczególnie narażone są osoby, które mają wysoki poziom cholesterolu i nadciśnienie. Zagraża ona także kobietom, które chorują na zespół policystycznych jajników, które urodziły dzieci ważące ponad 4 kilogramy oraz tym, które miały cukrzycę ciążową. Przez wiele lat cukrzyca typu 2 może się rozwijać nie dając żadnych objawów, dlatego osoby z grupy ryzyka raz do roku powinny badać poziom cukru we krwi.