Aparaty fotograficzne w wybranych modelach Nokii
Wykonywanie zdjęć jest obecnie jedną z podstawowych funkcji telefonów komórkowych: praktycznie każdy z nich posiada aparat fotograficzny o mniejszej lub większej rozdzielczości i matrycy, kilkukrotnym zoomie, z lampą błyskową lub bez niej. Jednym z kryteriów wyboru telefonu może być właśnie jakość wykonywanych zdjęć – tym bardziej, jeśli chcemy często korzystać z tej funkcji.
Dlatego pokrótce przedstawimy podstawowe parametry aparatów w wybranych modelach Nokii: 303, 701, 800 oraz n9. Nokia 303 test to jedyny klasyczny telefon ze wszystkich wymienionych powyżej. Posiada pełną klawiaturę i przeznaczony jest w dużym stopniu dla celów biznesowych, wobec czego wbudowany w nim aparat nie ma wysokich parametrów: matryca wynosi 3,2 megapiksele, rozdzielczość – 2048×1536 px, zaś zoom może być powiększany czterokrotnie.
Słaba jakość zdjęć
Nokia 303 recenzja nie uznaje tego aparatu za dobry, wobec czego model ten warto polecić jedynie tym osobom, którym nie zależy na wysokiej jakości zdjęć. Nokia 701 opinie oceniają aparat tego modelu znacznie lepiej. Przede wszystkim posiada on większą matrycę (8 Mpx) i rozdzielczość (3264×2448 px), a także lampę błyskową, pozwalającą robić zdjęcia także przy słabszym oświetleniu. Telefon posiada dwukrotny zoom oraz drugi aparat fotograficzny o dużo słabszych parametrach: 0,3 Mpx matrycy oraz 640×480 px rozdzielczości. Podobne wartości do modelu 701 posiada nokia n9 oraz nokia lumia 800 recenzja: matryca i rozdzielczość wynoszą tyle samo co w pierwszym aparacie 701, zoom w n9 jest czterokrotny, zaś w Lumii 800 – trzykrotny. Oba smartfony posiadają lampę błyskową.
Nowy model telefonu
Dla wszystkich osób, których zależy na wyjątkowej jakości wykonywanych zdjęć, fińska marka przygotowała nowy model telefonu z aparatem o niespotykanych dotąd parametrach. Mowa tutaj o Nokii 808 Pure View, czyli pierwszym w pełni fotograficznym smartfonie z matrycą 41 megapikseli. Tak duża wartość pozwala na robienie zdjęć o wyjątkowej ostrości dzięki technologii pixel oversampling, w której na jeden piksel w obrazie przypada 8 rejestrowanych przez aparat. Pozwala to na powstawanie fotografii o niespotykanej dotąd jakości.