Porady

Na co zwrócić uwagę, aby wybrać dobry kredyt?

Na co zwrócić uwagę, aby wybrać dobry kredyt?Z pewnością wielu z nas z różnych przyczyn potrzebuje czasem dodatkowej gotówki. Gdy nie mamy skąd pożyczyć dodatkowych pieniędzy, najczęściej kierujemy swoje kroki do banku. Kredyt jest najbardziej popularnym produktem bankowym. Co należy brać pod uwagę składając wniosek kredytowy?

Oprocentowanie

Jest to czynnik, który dla przyszłego kredytobiorcy ma największe znaczenie. W przypadku wysokiego oprocentowania, kredyt jest mało korzystny. Ale wybierając kredyt dla siebie powinniśmy interesować się przede wszystkim rzeczywistą roczną stopą oprocentowania. Uwzględnia ona nie tylko koszt odsetek, ale także wszystkie dodatkowe opłaty pobierane przez bank. Gdy RRSO wynosi 0 procent, kredyt jest bezodsetkowy, a więc najbardziej dla nas korzystny.

Ubezpieczenie

Coraz więcej banków nakłania przyszłych kredytobiorców do wykupienia polisy na życie. W przypadku kredytów hipotecznych nie uda się uniknąć konieczności wykupienia ubezpieczenia. Zabezpiecza ono w tym przypadku nie tylko interesy banku, ale także kredytobiorcy i osobom dla niego najbliższych, którzy są spadkobiercami ustawowymi. W przypadku kredytu gotówkowego, którego okres kredytowania jest krótki, a pożyczona od banku kwota jest niewielka, warto szukać banku, który nie wymaga wykupowania polisy. Pamiętajmy, że ubezpieczenie kredytu podnosi jego koszt.

Formalności

W przypadku niektórych kredytów – na przykład kredytu gotówkowego – są one ograniczone do minimum. Na odpowiedź banku czy udzieli nam kredytu czeka się więc bardzo krótko. Ale już w przypadku innych rodzajów kredytów czas oczekiwania wydłuża się. Gdy zależy nam na tym, aby kredyt dostać bardzo szybko, musimy szukać banku, w którym na odpowiedź czeka się krócej.

Oferta kredytów jest bardzo różna. Konkurencja między bankami sprawia, że w każdym z nich warunki kredytowania mogą znacznie się od siebie różnić. Pamiętajmy więc, że ten sam rodzaj kredytu w jednym banku będzie nas kosztował więcej, w innym mniej. Powie nam o tym wskaźnik zwany rzeczywistą roczną stopą oprocentowania.