Kwarantanna i programy antywirusowe
Kiedy program antywirusowy wykryje zainfekowane pliki lub aplikacje jednym z podstawowych działań jest poddanie ich tak zwanej kwarantannie lub natychmiastowe usunięcie w zależności jeszcze od tego jakie zagrożenie zostało wykryte oraz od mechanizmów stosowanych przez sam program antywirusowy. Usuwanie od razu jest częściej stosowane jeśli dotyczy to zainfekowanych plików pobieranych z sieci, w takich przypadkach poddawane ich kwarantannie i tak zwykle nie przynosi pożądanych rezultatów. Funkcja kwarantanny w programach antywirusowych stosowana jest raczej wtedy gdy chodzi o same aplikacje, które mogą być w różny sposób zmodyfikowane przez przestępców komputerowych.
Do kodu aplikacji dodany może być kod wirusa czy też oprogramowanie szpiegujące użytkownika, co także może być wykrywane przez programy antywirusowe na wiele różnych sposobów, najczęściej jest to możliwe po przeanalizowaniu kodu aplikacji i wykryciu w niej ewentualnych modyfikacji czy też znanych sygnatur wirusów, wtedy też oprogramowanie, nawet jeszcze przed jego zainstalowaniem poddawane jest kwarantannie, czyli próbie usunięcia kodu wirusów, które zagrażać mogą użytkownikom systemu, próba taka ma szansę się powieść, w zależności jeszcze od rodzaju wirusa oraz sposobu w który został on dodany do samej aplikacji, po jego usunięciu program może być przywrócony i działać jak najbardziej poprawnie, jeśli naprawa się nie powiedzie to program jest po prostu kasowany, w taki sposób aby wirusy nie zagrażały komputerowi. Przeniesienie do kwarantanny oznacza także zablokowanie możliwości wykonywania takich działań jak replikacja wirusa czy też innych typowych dla takiego oprogramowania zachowań.
Aplikacje, których kod jest w taki sposób zmodyfikowany znaleźć można wszędzie, najczęściej jednak są to programy instalowane z niepewnych źródeł czy wręcz ze źródeł potencjalnie niebezpiecznych. Mowa tutaj oczywiście o programach pirackich które z założenia poddawane są przeróbkom i modyfikacjom chociażby po to aby istniała możliwość uruchamiania ich nielegalnych kopii.